Mage Knight Apocalypse to gra fabularna typu hack-and-slash, osadzona w świecie fantasy, w grze kolekcjonerskiej miniaturek Mage Knight z gier WizKids. Nie musisz jednak być zaznajomiony z grą stołową, aby zrozumieć Magiczną Rycerz Apokalipsę. Jest to bardzo podstawowy robot do dungeonu ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jakich można się spodziewać po grach takich jak Diablo i Dungeon Siege: wiele klas postaci, różne brzydkie potwory do zabicia, lochy do wyczyszczenia i mnóstwo łupów do zebrania. W tej grze jest kilka interesujących koncepcji projektowych, ale niestety egzekucja zachodzi pomiędzy nieprzyjemnie niechlujną a bolesną nijaką.

Opowieść w grze Mage Knight Apocalypse pochodzi bezpośrednio z gry stołowej. Odbywa się w świecie znanym jako Kraina, w której fantazje ścigają się jak krasnoludy, elfy, wampiry, smoki i orki są zamknięte w ciągłej wojnie. Grupa potężnych mistrzów duchów znanych jako Solonawiowie pilnowała rzeczy i są przekonani, że jeśli nie wyeliminują zła moc, która doprowadza mieszkańców Krainy do wojny, świat dobiegnie końca. Tak więc Solonawi nazywają grupę pięciu bohaterów, aby utworzyli społeczność znaną jako Przysięga, której zadaniem jest znaleźć i zniszczyć źródło zła, zanim świat zostanie zniszczony. Jest to praktyczna konfiguracja do gry, ale historia nigdy się nie pojawia. Postaci są nieciekawe i pozbawione życia, a historia jest tak przepleciona kliszami, że wydaje się całkowicie ogólna. Nie pomaga to, że dialog jest oszołomiony i niezręczny, a głosy postaci są całkowicie pozbawione emocji i osobowości. Wszystko to sprawia, że ​​bardzo trudno jest się wciągnąć w historię. Oczywiście jest to gra skoncentrowana na akcji, więc nudna historia może zostać wyburzona, jeśli rozgrywka jest wystarczająco przekonująca, by stać na własną rękę.

Po rozpoczęciu gry masz do wyboru pięciu bohaterów do gry, a każdy z nich ma trzy oddzielne ścieżki umiejętności do naśladowania. W końcu będziesz miał drużynę wszystkich pięciu bohaterów, chociaż będziesz tylko kontrolować bohatera, którego wybierzesz na początku gry. Nightblade może być zabójcą, nekromantą lub wampirem. Draconum to mag, który może specjalizować się w magii ziemi, ognia lub wiatru. Elf to paladyn, który może stać się silnym wojownikiem, uzdrowicielem lub napastnikiem, który używa kombinacji błyskawic i strzał. Łowczyni amazońska ma trzy style walki wzorowane na różnych zwierzętach. Styl niedźwiedzia daje jej siłę jako wojownika walczącego w zwarciu, styl orła pozwala na skuteczne ataki dystansowe, a styl jaguara pozwala łowczyni unikać ataków i zadawać obrażenia dobrze dobranymi kontratakami. Wreszcie strzelec krasnoludów może być ciężkim wojownikiem w zwarciu, strzelcem lub ekspertem od materiałów wybuchowych. Oprócz wyboru umiejętności do wykorzystania, w tej grze jest bardzo mało dostosowywania postaci. Możesz wybrać kolor włosów lub styl i jedną z pół tuzina twarzy, ale to wszystko. Czujesz się ograniczony, ponieważ musisz pracować w kilku nudnych szablonach postaci, a większość bohaterów wygląda dokładnie tak, jak widzieliście w niezliczonych innych grach RPG.

To nie jest tak proste, jak wybór postaci, a następnie wybór zestawu umiejętności. Przeciwnie, twoja postać rozwija się w zależności od tego, jak go używasz. Możesz stworzyć postać hybrydową, jeśli chcesz wybrać i wybrać umiejętności z każdej z różnych ścieżek, ale jeśli to zrobisz, odblokowanie umiejętności wyższego poziomu każdego typu zajmie dużo więcej czasu. To dlatego, że zamiast rozwijać swoją postać, zasadniczo rozwijasz swoje umiejętności. W grze Mage Knight Apocalypse nie ma punktów doświadczenia i nie ma żadnych poziomów. Zamiast tego, twoje indywidualne umiejętności i atrybuty zdobywają doświadczenie i zwiększają poziom w miarę ich używania. Jeśli ciągle będziesz używać ataku w zwarciu, zwiększy się poziom i stanie się potężniejszy. W tym samym czasie twoja siła wzrośnie od wszystkich atakujących, a to jeszcze zwiększy moc twoich ciosów. Gdy zdobędziesz swoje umiejętności, odblokujesz nowe umiejętności, więc jeśli grasz jako mag i używasz przede wszystkim ataku ognia, uzyskasz dostęp do silniejszych zaklęć przeciwpożarowych. Ten system poziomowania jest interesującym odejściem od zwykłego grindowania punktowego, do którego należy wiele gier fabularnych, i jest to jedyna rzecz, którą Mage Knight Apocalypse robi dobrze. Nawet wtedy, nie ma nic drastycznie odmiennego – po prostu wymaga, abyś był nieco bardziej świadomy swoich działań, a nie tylko bludgeoning drogę przez moby wrogów, aby zdobyć punkty doświadczenia.

Gra przenosi cię przez sześć rozdziałów. W każdym rozdziale będziesz pracować od początku lochu do końca, zabijając setki potworów po drodze. Wszystkie lochy są bardzo liniowe i łatwo znaleźć drogę. Tego samego nie można jednak powiedzieć o swoich kontrolowanych przez komputer sprzymierzeńcach. W każdym rozdziale otrzymasz nowego bohatera, który dołącza do drużyny i możesz wydawać podstawowe polecenia, takie jak follow i attack. Jednak sztuczna inteligencja jest tak straszna, że ​​prawie nigdy nie zobaczycie swoich kolegów bohaterów. Najczęściej utkną za ścianą lub nie będą w stanie wymyślić, jak skręcić za róg, aby podążać za tobą, więc po prostu stoją tam, pozostawiając cię, byś poradził sobie z kilkoma potworami czas.

Z powodu nieprzydatnych towarzyszy, a także dużej ilości wrogów w grze, umrzesz bardzo często. Kiedy umrzesz, po prostu wskrzeszaj w najbliższym punkcie zapisu. Ponieważ punkty zapisu są wszędzie, zwykle musisz zrobić kilka kroków, aby rozpocząć walkę od miejsca, w którym ją przerwałeś. Szybko popadniesz w bardzo powtarzalny i denerwujący cykl śmierci, w którym wskrzeszasz, walczysz i umierasz raz po raz. Powoli wybierzesz tłum potworów, aż w końcu wszyscy nie żyją, a potem możesz przejść dalej, aby zrobić to jeszcze raz. Usuwa wszelkie wyzwania i poczucie wyczerpania z gry, ponieważ jedyna kara za śmierć powraca do życia kilka kroków dalej, z połową many i powrotem życia. Kiedy masz już odrobinę zdrowia, po co tracić miksturę lub zaklęcie uzdrawiające, skoro możesz po prostu umrzeć i odzyskać połowę życia? Nie tylko nie ma absolutnie żadnego sensu, po prostu nie jest zabawne.

Twoja nagroda za umieranie kilkanaście razy, by zabić ten tłum z tuzina potworów, jest oczywiście łupem. Potwory zrzucą wszystko, od pierścieni i zbroi po magiczne kamienie i mikstury. Możesz zebrać je wszystkie i sprzedać lub wyposażyć, aby wzmocnić swoją postać. Problem polega na tym, że w grze jest mnóstwo łupów i niewiele miejsca w ekwipunku. Później w grze będziesz wyrzucać większość tego, co zbierasz, co sprawia, że ​​zbieranie skarbów jest bardziej nudne, niż nagradza. Jest to również frustrujące, ponieważ interfejs jest źle zaprojektowany, więc jeśli chcesz coś wyposażyć, musisz otworzyć osobne menu dla postaci i ekwipunku.

W grze jest też system tworzenia przedmiotów, więc możesz wymyślać broń za pomocą magicznych kamieni lub używać receptur i ziół do tworzenia mikstur. To świetny pomysł, ale implementacja jest słaba. W całym kraju jest mnóstwo ziół i nie ma po prostu miejsca na przechowywanie ich w ekwipunku, więc łatwiej jest kupić mikstury od sprzedawcy lub po prostu umrzeć i wskrzesić zamiast tego. Ponownie interfejs dla tych systemów wytwarzania jest mniejszy niż idealny. Musisz otworzyć menu dla każdego, a następnie otworzyć menu ekwipunku i przeciągnąć elementy, które chcesz użyć do odpowiednich gniazd. Cały proces sprawia więcej problemów niż jest wart.

Podobnie, multiplayer w Mage Knight Apocalypse to ból. Możesz grać w grę z maksymalnie czterema innymi graczami online. Możesz od początku do końca grać całą kampanię od początku do końca, lub możesz wybrać swój ulubiony rozdział i po prostu grać w kółko. Możesz rozmawiać z innymi graczami lub handlować z nimi przedmiotami, ale to tylko kwestia zakresu. To znaczy, jeśli uda ci się osiągnąć tak daleko. Podczas gry w trybie online często otrzymujesz wiadomości, że gra nie może połączyć się z serwerem, nawet po wypróbowaniu kilkunastu różnych serwerów. Gdy uda Ci się połączyć z serwerem, zwykle nie będzie to trwało długo, a zostaniesz rozłączony i przeniesiony z powrotem do przeglądarki serwera w trakcie gry. Nie ma zbyt wielu ludzi grających online, więc jeśli nie masz znajomych, z którymi możesz grać, możesz równie dobrze zapomnieć, że w tej grze istnieje nawet multiplayer.

Prezentacja w Mage Knight Apocalypse jest czasami atrakcyjna, ale w przeważającej części jest po prostu niechlujna. Postaci i potwory wyglądają dość szczegółowo, aw świecie The Land są miłe akcenty. Różne obszary wyglądają inaczej, od rozpadających się świątyń zarośniętej dżungli po ogień i maszynerię podziemnej twierdzy krasnoludów. Tutaj jednak kończy się apelacja. Jedną z najbardziej irytujących funkcji gry jest bezpłatny aparat. Możesz obracać aparat wokół swojej postaci, przytrzymując kółko myszy lub klawisz spacji i poruszając myszą. Brzmi to dość prosto, ale bardzo niewygodne jest zmienianie położenia kamery podczas ruchu. Poza tym sposób, w jaki są projektowane poziomy, wymaga ciągłej regulacji kamery, aby zobaczyć, dokąd zmierzasz lub kogo atakujesz. Jeśli zostawisz aparat sam, będziesz albo biegał w ciemno, albo kamera utknie na czymś i po prostu drgnie losowo przez jakiś czas.

Występują również graficzne usterki, które sprawiają, że gra wygląda znacznie gorzej niż powinna. Postacie spinają się nawzajem oraz przez ściany i obiekty znajdujące się w otoczeniu i pojawiają się drobne graficzne błędy, które często pojawiają się. Kilkakrotnie jeden z naszych towarzyszy zmarł, a potem pozostał trupem nawet po odrodzeniu. Przycinanie nie jest po prostu brzydkie, wpływa również na rozgrywkę. Wrogowie strzelają do ciebie przez ściany, filary i kamień, a jeśli spróbujesz się zemścić, otrzymasz wiadomość, że twój atak się nie powiódł, ponieważ nie masz linii wzroku.

Dźwięk nie jest lepszy od efektów wizualnych. Jak wspomniano, gra głosu jest okropna. Efekty dźwiękowe są również denerwujące, z tymi samymi kilkoma pomrukami, piskami i wrzaskami pochodzącymi od postaci i wrogów. W większości gier nie ma muzyki. Czasami niektóre melancholijne melodie są zbierane przez kilka sekund podczas sekwencji fabularnych i innych, ale to wszystko.

Mage Knight Apocalypse to źle wykonane podejście do wypróbowanej i prawdziwej formuły. Gra ma wszystko, czego można oczekiwać od RPG akcji, ale żadna z nich nie jest dobrze obsługiwana. Tryb dla wielu graczy jest kłopotliwy, single-player jest pełen błędów i frustrujących wad projektowych, a prezentacja jest niechlujna. Jeśli w jakiś sposób przegapisz wszystkie te wady, możesz spędzić dużo czasu przechodząc przez wszystkie sześć rozdziałów gry z każdym z pięciu znaków. Ale gdy weźmiesz pod uwagę, ile podobnych gier lepszej jakości jest już dostępnych, pozostaje ci niewiele powodów, aby zagrać w tę grę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *