Intrygujący świat Dishonored i odurzająca gra nadprzyrodzonych mocy sprawiają, że gra, w którą chcesz zagrać więcej niż raz.

Dishonored to gra o wielu rzeczach. Chodzi o zemstę; uzbrojeni w śmiercionośną broń i nadprzyrodzone moce, szukacie zemsty na wszystkich, którzy zorganizowali upadek. Chodzi o miasto; Zatłoczony dżumą przemysłowy port Dunwall jest cudowny, ekscytujący do zwiedzania i kipiący tajemnicami. Chodzi o ludzi; czeka na ciebie szereg wibrujących postaci, a gdy je poznajesz, jesteś wciągany w ich intrygi, nadzieje i złamane serca. Ale przede wszystkim chodzi o wybór. Niesamowita różnorodność sposobów, w jakie możesz angażować lub unikać swoich wrogów sprawia, że ​​Dishonored jest imponująco elastyczny i całkowicie zniewalający.

Grasz jako Corvo Attano, były ochroniarz dla cesarzowej i obecnego więźnia z celi śmierci. Prolog kroniki zbrodni Corvo nie tylko rozpala twoje pragnienie zemsty, ale także wzbudza w Tobie sympatię do wrażliwej postaci. Te podwójne pożary zapowiadają wybór, który musisz podjąć za każdym razem, gdy napotkasz wroga: czy kroczysz krwawą drogą brutalnej zemsty, czy bierzesz niekoronną wysoką drogę i wznosisz się ponad przemoc, która zalewa miasto? Twoje działania mają małe, ale namacalne konsekwencje w trakcie Twojego zadania, a Ty decydujesz, jakiego rodzaju kary chcesz.

Grupa konspiratorów pomaga ci uciec przed więzieniem, a ty odkrywasz, że oni knują spisek dla tych, którzy cię skrzywdzili. Te postacie zawierają znane archetypy – posłusznego admirała, egoistycznego szlachcica, bezczelnego sługę – ale Dishonored nie zadowala się jednowymiarowymi portretami. Znakomita obsada głosu (w tym wielu znanych aktorów) i stylowy design postaci pomagają tym ludziom ożywić. Kiedy słuchasz ich mówić (przez cały czas niemasz głosu), czytać ich dzienniki, podsłuchiwać rozmowy i uczyć się wyszeptanych sekretów z tajemniczego, psychicznego przedmiotu, który nabywasz, poznajesz charaktery i świat, w którym żyją. Ten rodzaj wiedza jest wciągająca, więc nawet jeśli główny wątek podąża za ścieżkami dobrze wydeptanymi, zawsze jesteś zainteresowany i chętny do kontynuowania.

Odkrywanie Dunwall to kolejna wspaniała przyjemność Dishonored. Miasto powodziło się z handlu wielorybniczego w niedalekiej przeszłości, ale od czasu napływu śmiertelnej epidemii ciężko pracowało. Ceglane ściany i drewniane belki krążą nad alejami pełzającymi ze szczurami, a granitowe fasady i metalowe barykady blokują brukowane place zamożniejszych dzielnic. Dunwall przywołuje brytyjskie miasto w uścisku rewolucji przemysłowej, ale malarskie zabarwienie i nieco przesadzone proporcje nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Piękny artystyczny projekt błyszczy na PC, przepełniony detalami i sprawia, że ​​Dunwall jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

Oczywiście, istnieją również wymierne korzyści dla eksploracji. Kanały, alejki, mieszkania i posiadłości ukrywają przedmioty, które przywracają zdrowie, wzmacniają arsenał, uczą tajemnic lub pozwalają zdobyć nowe, nadprzyrodzone moce. Obszary, które musisz przemierzać, aby dostać się do swoich celów, są przepełnione miejscami do odkrycia, a odkrywanie ich ujawnia nie tylko ukryte gadżety, ale także alternatywne trasy.

Ustalenie, w jaki sposób poruszać się w otoczeniu, jest przyjemnym pościgiem, a jedna z pierwszych mocy, które otrzymujesz, pozwala ci teleportować się na krótką odległość. Szybki pop i niewyraźny whoosh tej mocy zapewnia miły audiowizualny akompaniament dreszczyku emocji przeciwstawiających się naturalnemu prawu, a jeśli zdecydujesz się na nadprzyrodzone zwiększenie zdolności skokowej, twój zasięg lokomocji drastycznie się zwiększy. Choć prawdopodobnie będziesz miał niezręczne chwile, gdy będziesz próbował wejść w miejsca, których ta gra Ci nie pozwoli, poziom projektu Dishonored jest na tyle spójny, że łatwo można uniknąć takich chwil, gdy tylko się opanujesz.

Oprócz tych nadludzkich umiejętności ruchu, możesz wybrać siłę opętania. Wsuwanie się w skórę szczura lub łuski ryby pozwala na nawigację w małych tunelach i docieranie do nowych obszarów, a po wyrównywaniu można nawet przez krótki czas posiąść innych ludzi. Zdobywanie i ulepszanie twoich nadprzyrodzonych mocy wymaga runów, a nie ma wystarczającej ilości, by maksymalnie wykorzystać każdą moc. Na szczęście nie ma złych wyborów, chociaż niektórzy wyraźnie preferują podejście śmiertelne lub nieletnie. Pacyfiści docenią na przykład możliwość zatrzymania czasu, podczas gdy zabójcy mogą faworyzować moc, która natychmiast zamienia zwłoki w popiół.

Moce są wyposażone w lewą rękę i są dostępne za pomocą menu promieniowego. To menu zawiera również twój pistolet i kuszę, z których każda ma kilka różnych rodzajów amunicji. Rzutki snu są jedyną nieletnią amunicją w peletonie i są nieocenione dla graczy, którzy próbują zagrać całą grę, nie zabijając nikogo (tak, to możliwe). Reszta twoich opcji jest zdecydowanie zabójcza, w tym granaty i koparki zbliżeniowe.

Z taką nieprzyjemną bronią i potężnymi mocami do dyspozycji masz zaskakującą gamę sposobów radzenia sobie z wrogami. Po prostu skradanie się przez nie jest często skuteczne, jak skradanie się od tyłu, stosowanie uśpienia i przeciąganie ciał do ciemnego kąta. Zabijanie też może być ciche. Śmiertelna kropla z góry nie robi hałasu, a odpowiednio ustawiony czas wiatru może zepchnąć wroga z wysokiego poziomu i nigdy go nie zobaczyć. Jeśli wolisz widzieć białka ich oczu, twój miecz jest zawsze w twojej prawej ręce, zawsze gotowy do pojedynku. Jesteś potężnym szermierzem, który potrafi blokować i kontratakować przed większością ciosów, ale brzęczące miecze przynoszą więcej strażników lub zbirów, a oni nie będą czekać, aż ich sprzymierzeńcy nie będą chcieli cię zastrzelić.

Wrogowie od czasu do czasu są narażeni na śmiertelne spadki inteligencji, ale na ogół są wytrwali i na tyle czujni, aby podjąć przyzwoitą walkę. Gdy zaczniesz eksperymentować z mocami, bronią i elementami środowiska, niesamowita elastyczność Dishonored pokazuje swoje rzeczy. Przywołaj rój szczurów, aby pożreć wroga, a następnie posadź jednego ze szczurów, aby podkradł się za wrogów, którzy przybiegli. Wbij pociski wroga w ich twarze, zabijając je natychmiast. Zatrzymaj czas, wejdź do pomieszczenia z wrogami, zrzuć granat na żywo, wyjdź i zamknij drzwi, a następnie obejrzyj wybuch przez dziurkę od klucza.

Pewnie, że tak naprawdę nie musieliście oglądać, ale przyjęcie zabawnego podejścia może przynieść jeszcze więcej nadprzyrodzonej zabawy. Zdmuchnij butelki z półki z ukrytej grzędy, aby przerazić pokojówki. Chwyć obraz, gdy strażnik patrzy na niego zamiast czekać, aż odejdzie. Zdejmij zwłoki z balkonu na strażnika, ale zamroź czas, zanim trafi, abyś mógł obserwować jego reakcję, gdy pojawi się przed nim, gdy zostanie zrzucony z góry. W grze Dishonored dostępnych jest wiele wolnych miejsc, a wykorzystanie zdolności do podrywania i ponownego ładowania świeżego startu zachęca do zaangażowania się w jakiś absolutnie zachwycający chaos.

Jednak nawet jeśli pozwala to na wyczyszczenie niedawnego rozwiązania, Dishonored wciąż prosi o ponowne odtworzenie od samego początku. Odblokowywanie różnych mocy, kończenie misji w różny sposób, dążenie do bycia mniej lub bardziej morderczymi, a także oglądanie różnych końcówek, wszystko to oferuje atrakcyjne zachęty, aby dać im jeszcze jedną szansę. Jest to rzadka gra, która sprawia, że ​​gra jest kompulsywnie powtarzalna, ale Dishonored to taka gra. Niezwykłe umiejętności, odważny projekt artystyczny, kolorowe postacie, a przede wszystkim wolność wyboru – to cechy wyróżniające Dishonored jako jedną z naprawdę niezwykłych gier tego roku.

1 thought on “Dishonored

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *