Seria Ace Combat znana jest z doskonałej walki w locie typu pick-up-and-play, w której znajduje się wiele autentycznych myśliwców odrzutowych i zaskakująco bogate historie. Dzięki oryginalnej opowieści i kilku nowym kluczowym funkcjom, możesz teraz doświadczyć tego na PSP w grze Ace Combat X: Skies of Deception, grze, która jest nieomylnie podobna do poprzedników, a jest czymś więcej niż tylko „hand-me-down” z PlayStation 2 Być może najlepiej ze wszystkich, Ace Combat X gra zaskakująco dobrze na PSP. Chociaż jego wygląd nie jest tak zręczny jak w grach PS2, jest to niezwykle intensywna gra akcji, którą możesz zabrać ze sobą w podróż.

Chociaż Ace Combat X posiada wiele rozpoznawalnych odrzutowców, w tym elegancki F-22 Raptor, imponujący Su-27, Warthog A-10, słynny F-14 Top Gun i jeszcze tuzin innych, gra toczy się na przemian rzeczywistość z pewnymi podtekstami związanymi z fantastyką naukową (np. gigantyczną, maskującą latającą fortecę, którą napotkasz na początku). Tym razem historia opowiada o wojnie pomiędzy dominującym krajem Leasath a uciskanymi bojownikami oporu Aurelii. Grasz jako pilot, który walczy, by wypchnąć Leasatha z powrotem na jedno terytorium naraz. Twoi towarzysze skrzydeł odnoszą się do ciebie przez twój znak wywoławczy, Gryphus-1, ale twoi wrogowie poznają cię pod innym imieniem: Nemezis. Interesujące jest to, że gra prosi, abyś rozważył perspektywę drugiej strony, ponieważ kontynuujesz strzelanie z sił z jednej misji do następnej. Pomiędzy niektórymi misjami, więcej historii rozwija się z perspektywy dziennikarza, który bada pochodzenie śmiertelnego konfliktu, a sekwencje fabularne są w pełni wyrażone. Mimo że fabuła porusza te same tematy, których fani Ace Combat już się spodziewali, nadal pomaga w tym, by misje gry wydawały się bardziej znaczące.

Nawet gdyby brakowało godnej opowieści, Ace Combat X nadal byłby w stanie powalczyć o wiele wspaniałych lotów. Jeśli ostatnio grałeś w Ace Combat, to wiesz, że będziesz mógł wziąć udział w grze, która zawiera tylko podstawy sterowania myśliwcem, pozwalając ci skoncentrować się na zabawnej części: wymanewrowaniu przeciwników i wysłaniu ich do królestwa. dużo pocisków szukających ciepła. Możesz zobaczyć akcję z trzech różnych punktów widzenia, w tym domyślnej perspektywy heads-up, perspektywy z perspektywy samolotu i perspektywy kokpitu, która prezentuje unikalne wnętrza wszystkich płaszczyzn gry. Domyślnie przyciski na ramieniu PSP przyspieszają lub spowalniają; przyciski na twarzach strzelają z twoich broni, wystrzeliwujesz pociski, celują w kółko i przełączasz się na swoją specjalną broń; a analogowy drążek umożliwia przewijanie i rozbijanie samolotu. A to wszystko, co można zrobić z kontrolkami, które można dostosować do własnych preferencji. Twój radar i wyświetlacz heads-up wyraźnie wskazują dowolne cele w pobliżu, a niemal ciągła rozmowa radiowa będzie informować o celach twojej misji. Często zdarza się, że po prostu rozpryskujesz jak najwięcej bogey, unikając rakiet ziemia-powietrze i innych niebezpieczeństw. Ponieważ zazwyczaj będziesz mieć mniej niż sześć do jednego – lub więcej – nie zawsze jest to łatwe.

Twoi przeciwnicy są niebezpieczni pod względem liczby, ale poszczególni wrogowie nie stanowią większego zagrożenia – przynajmniej nie na normalnym poziomie trudności. Możesz zablokować typowego wroga i wystrzelić kilka pocisków w jego kadłub, aby go wysadzić, a większość wrogów nie próbuje zbyt mocno, aby uniknąć. Choć w pojedynkę z własnej woli pokonasz kilkudziesięciu wrogów, zwykle będziesz mieć przy sobie parę skrzydlatych pomocników, by pomóc w dobraniu ognia wroga. Nie możesz wydawać rozkazów swoim skrzydłowym kolegom, tak jak w poprzednich grach Ace Combat, ale to nie jest wielka strata – nie martw się o jedno mniej. Gra nadal stanowi poważne wyzwanie, zmusza do walki z niebezpieczeństwami środowiskowymi i radzenia sobie z wieloma celami naziemnymi, oprócz energii powietrza. Po prostu nierozbijanie się podczas ostrzeliwania wrogich czołgów i koszar może być dość trudne, gdy poruszasz się po bardziej górzystych obszarach misji. Jeśli już, to Ace Combat X nieco zbyt mocno skręca na rzecz misji powietrzno-lądowych, ponieważ rzadko będziesz wdawał się w czystą, nieprzerwaną walkę powietrzną. Ale jedną z głównych atrakcji gry jest różnorodność misji. Od jednej do drugiej misje są inne, ale jednocześnie wystarczająco spójne, aby zachować równowagę.

Gra składa się głównie z serii połączonych misji kampanii, z których każda trwa około 10 lub 15 minut. To nie brzmi zbyt długo, ale misje sprawdzają twoją wytrzymałość i twoje umiejętności, ponieważ musisz zrestartować misję od początku, jeśli ci się nie uda, a pociski lecą praktycznie od początku. Gry Ace Combat tradycyjnie były dość liniowe, ale jedną z nowych funkcji w grze Ace Combat X jest umiejętność dokonania pewnych podstawowych strategicznych wyborów, o jakie misje i w jakiej kolejności. Jest to dobry dodatek, który pomaga nadać grze dodatkową wartość powtórki, ponieważ kolejność, w której atakujesz określone sekwencje misji, wpłynie na to, co dzieje się w samych misjach. Na przykład jedna sekwencja misji odbywa się w pobliżu potężnego jammera radaru wroga. Jeśli chcesz, możesz udać się prosto do jammera, ale siły wroga gromadzące się w pobliżu mogą jeszcze bardziej go zniszczyć, jeśli nie zajmujesz się nimi w pierwszej kolejności. Ten system oznacza również, że zazwyczaj masz inną misję do wyboru, jeśli masz trudności z przejściem do bieżącej misji.

Z każdą misją, jaką wykonasz, zdobędziesz kredyty, dzięki którym możesz kupić ciągle rosnącą listę nowych odrzutowców. Dla każdego odrzutowca występują zauważalnie odmienne cechy obsługi i ważne jest, aby wprowadzić odpowiedni samolot do misji, ponieważ niektóre z nich są lepiej przystosowane do przewagi powietrznej niż do celów naziemnych. Kolejną nową funkcją w Ace Combat X jest to, że możesz teraz kupić części do aktualizacji, aby precyzyjnie dostroić określone dysze. Możesz kupić i zainstalować różne części skrzydeł, systemy uzbrojenia, zbroje, komputery w kokpicie i wiele innych, a wszystkie te części mają pewne wady, aby zrównoważyć ich zalety. Można na przykład zainstalować mocne silniki, które znacznie poprawiają prędkość maksymalną, ale także zwiększają podatność na uszkodzenia. Możesz dodać dodatkowy pancerz, ale wpłynie to na twoją manewrowość i tak dalej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wydać swoje ciężko zarobione kredyty na nowe odrzutowce, czy na ulepszenie niektórych odrzutowców, które już posiadasz, zależy to od Ciebie. Tak czy inaczej, Ace Combat X wykonuje świetną robotę, stale nagradzając cię nowymi opcjami, które możesz zakupić pomiędzy misjami.

Kampania obejmuje 15 misji i prawdopodobnie zajmie od sześciu do ośmiu godzin, aby ukończyć pierwszy raz, chociaż nie zobaczysz go po raz pierwszy. Warto przejrzeć niektóre z rozgałęzionych misji w innej kolejności, a także możesz dążyć do wyższej rangi w ramach każdej misji, aby zarobić więcej samolotów i części dla siebie. Podczas gry możesz także zdobyć różne medale za swoje osiągnięcia, choć są one tylko na pokaz. Z głównego menu możesz ponownie zagrać w misje, które już ukończyłeś, a także możesz wybrać opcję gry wieloosobowej w przypadku niektórych pojedynków ad hoc z maksymalnie trzema innymi przyjaciółmi w pobliżu. Dostępnych jest wiele trybów, od czystej walki po eskortowanie misji i ataki z bazy, ale możesz nie być w stanie uzyskać z nich jak najwięcej. Niestety, nie masz możliwości gry z przeciwnikami sterowanymi komputerowo w trybie dla wielu graczy, ani nie możesz grać online w trybie infrastruktury. W tej sytuacji potrzebujesz co najmniej jednego znajomego z osobną kopią gry, a najlepiej trzech. Niemniej jednak Ace Combat X oferuje dobrą wartość, nawet jeśli nie planujesz grać w nią konkurencyjnie.

Doskonała prezentacja sprawia, że ​​Ace Combat X robi wrażenie. Jeśli grałeś w najnowsze serie PS2 z tej serii, prawdopodobnie zauważysz, że dokonano kilku poświęceń w obrazach: Samoloty nie wyglądają tak szczegółowo, a kiedy zniszczysz wrogiego wojownika, po prostu wybucha raczej niż upadek na ziemię. Jednak te rodzaje cięć są bardzo łatwe do wybaczenia, gdy weźmiesz pod uwagę, jak wspaniała gra wygląda ogólnie. Pięknie realistyczne scenerie, pogoda i efekty świetlne pomagają sprzedać całe doświadczenie latania z bardzo dużymi prędkościami, zwłaszcza, że ​​tempo gry jest idealnie gładkie prawie przez cały czas; spowolnienie pojawia się w rzadkich przypadkach, gdy zbliżamy się do niektórych celów naziemnych, ale to wszystko. Ace Combat X oferuje również mnóstwo ładnych, głośnych efektów dźwiękowych, mnóstwo wiarygodnego gadżetu radiowego i wspaniałą partyturę muzyczną, która jest wypełniona różnorodnością, która pasuje do tematu każdej misji.

Seria Ace Combat zyskała reputację szybkiej i ekscytującej walki lotniczej, co jest absolutnie prawdziwe w przypadku Ace Combat X na PSP. Chociaż ta rata jest pod wieloma względami podobna do jego odpowiedników na PS2, zawiera kilka znaczących dodatków do formuły i jej zawiłej fabuły, a także zaskakująco dużą liczbę różnych samolotów do pilotowania. Fani Ace Combat nie powinni przegapić tego z tych wszystkich powodów, ale tak naprawdę, Ace Combat X to świetna gra dla każdego, kto ma uznanie dla odrzutowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *