To nie jest Twoja przeciętna przygoda z Telltale Games. Twórca najbardziej znany z wielowiekowych wydarzeń, takich jak Back to the Future i franchising Tales of Monkey Island, zwinnie wkroczył w głąb apokalipsy zombie wraz z pierwszym odcinkiem pięcioczęściowej serii The Walking Dead. Nowy dzień wypełniony jest wszystkimi pękniętymi mózgami, zjedzonymi wnętrznościami i nagłą śmiercią czołowych postaci, które są wyraźnie widoczne w wielokrotnie nagradzanym serialu komediowym Roberta Kirkmana i adaptacji telewizyjnej. Marty McFly może nie pochwalić, ale na pewno będzie, jeśli będziesz miał choć odrobinę ochoty na dobre historie z zombie … i silny żołądek, by poradzić sobie z wieloma wielkimi chwilami.

To, co sprawia, że ​​A New Day jest tak fascynujący, to jego dbałość o wygląd, fabułę i rozwój postaci. Aby pomóc w jasności, sztuka rzuca czarno-biały styl komiksów na rzecz żywych kolorów, choć wykorzystuje podobną sztukę do rysowanej przez Charliego Adlarda w bieżących wydaniach. Fani mogą pragnąć opcji przejścia w tryb czarno-biały, ale sztuka gry jest ładnie inspirowana papierową inspiracją. Wersje gry na komputery PC i konsole wyglądają bardzo podobnie, chociaż wersja na komputery PC jest najlepsza z najlepszymi animacjami. Gra na PlayStation 3 zacina się regularnie, chociaż nigdy nie na tyle długo, że powoduje to problemy. Jedynym problemem jest aparat, który jest często zbyt blisko działania, aby dobrze przyjrzeć się otoczeniu. Dostajesz dobry filmowy widok wszystkiego, przynajmniej, chociaż nie pomaga to zbytnio, gdy przeszukujesz drogerię po gadżety lub sprawdzasz pobliskie zombie.

Opowieść została stworzona zręcznie, by utknąć i wydobyć z wydarzeń opowiadanych w komiksach i telewizji, łącząc nowe ze znajomym. Podczas gdy wcielasz się w rolę niewidocznego wcześniej Lee Everetta, przygoda przenosi Cię przez tereny wiejskiej Gruzji odwiedzane przez Rick Grimes i gang. Wiele wydarzeń tutaj wypełnia historie z komiksów. Odwiedzasz farmę Hershela, zanim na przykład założyłeś tę interesującą kolekcję w jego stodole i uratujesz Glenna, gdy zostanie złapany w pułapkę podczas jednego z jego wybiegów.

Wszystkie postacie są bardzo dobrze napisane i wyrażone osobiście (żaden z aktorów telewizyjnych nie powtarza ich ról tutaj), co sprawia, że ​​dbasz o to, czy nie zostaną złapani przez wygłodniałe zwłoki. Ciężko jest wstać z gry, więc spodziewaj się, że skończysz to w dwumiejscowym lub trzygodzinnym pojedynku. To prawda, są pewne banały. Lee jest stereotypowym człowiekiem o tajemnicy, o złowrogiej przeszłości, która może wiązać się z zabiciem senatora Stanów Zjednoczonych, który miesza się z żoną. Jego pomocnik, Clementine, który jest jednocześnie kochany i twardy, jest oczywiście narzędziem fabularnym, by pomóc tragicznemu Lee odnaleźć się ponownie.

Rzeczywista rozgrywka ma raczej niższą jakość. Chociaż jest to przygoda typu „wskaż i kliknij”, zagadki są bardzo nieliczne. Eksploracja jest koniecznością w kilku miejscach i jest kilka miejsc, w których musisz zebrać przedmioty, aby popchnąć fabułę do przodu. Kontrola jest podstawowa. Na komputerze używa się kombinacji myszy i WASD, czasami odwołując się do klawiszy numerycznych, aby zmienić standardowe umiejętności wyszukiwania, podejmowania, mówienia i używania. Konsole działają w podobny sposób, lewy drążek porusza się, prawy drążek zajmuje się punktem widzenia, a cztery przyciski twarzy obsługują zdolności postaci. Poza schematem kontroli, nie ma wiele do odkrycia. Większość gier polega na interakcji z innymi ocalałymi poprzez dialog.

Rozmowy zazwyczaj dają ci ograniczony czas na reakcję na komentarze, zmuszając cię do zdecydowania, czy kogoś zdmuchnąć, czy zrobić coś miłego. Żadne wybory nie są absolutnie błędne. Możesz być twardy na tchórzu, który uciekł, zamiast pomóc przyjacielowi uniknąć bycia chompedem, lub być uprzejmym dla strzelającego w nadziei, że może po prostu uratować ci życie w pewnym momencie. Kluczowe wybory dialogowe zmieniają sposób gry, choć nie na wiele dramatycznych sposobów. Tworzysz przyjaciela, stajesz się wrogiem, ktoś zauważa, że ​​kłamiesz, takie rzeczy. Główną różnicą między wyborami jest nasilenie tonu przyjmowanego przez inne postacie podczas rozmowy z tobą.

Sekwencje działań szybkiego działania wyświetlają ważniejsze opcje. Odbieracie sobie bicie serca z dala od chomperów zombie na więcej niż kilka okazji podczas Nowego Dnia. Kiedy tak się stanie, masz kilka sekund, aby kliknąć lewym przyciskiem myszy / przycisk-mash wahający się kursor na czaszce zombie lub młotkiem kilka klawiszy / przycisk-zacieru, aby odeprzeć umięśnione ręce martwego faceta i trzaskanie zębami. Tęsknię za tym, a ty jesteś soczystym burgerem. Niemniej jednak, żadna z nich nie jest bardzo trudna, a mechanizmy są na tyle uproszczone, aby przyciągnąć zwykłych fanów gier telewizyjnych i telewizyjnych serialu Walking Dead. Pierwszy niespodziewany atak pojawia się tak nagle, że ledwie masz szansę zareagować, zanim zęby zatopią się w twojej szyi, ale po tym możesz przeżyć momenty chaosu zombie, w szczególności uderzenie śrubokrętu / topora na dziedzińcu motelu. Co bardziej szokujące, są czasy, kiedy jesteś zmuszony do połączenia między uratowaniem jednego przyjaciela w niebezpieczeństwie a oddaniem go głodnym zmarłym. Te chwile są niepokojące i bardzo wierne przerażającej naturze komiksów, w których ukochane, długie postacie mogą zostać rozerwane bez uprzedzenia.

Seria „Walking Dead Telltale” rozpoczyna się od nowego dnia. To jest więcej historii niż gry, więc nie ma większego wyzwania w godzinach, które spędzasz uciekając, walcząc i rozmawiając o hordach zombie. Ale to podejście działa tutaj, dzięki czemu gra może opierać się na okrutnym, opartym na postaciach serialu komediowym i wyróżniać się spośród bardziej chaotycznych gier zombie, takich jak Left 4 Dead and Dead Island. Pozwala to również poznać obsadę w bardziej intymny sposób, niż byłoby to możliwe, gdyby odcinek dotyczył rozpryskiwania zombie i rozwiązywania zagadek. Chociaż biorąc pod uwagę materiał źródłowy, prawdopodobnie nie powinieneś zbytnio się do niego przywiązywać.