Dixit – potęga wyobraźni

0

Istnieje stare powiedzenie, że każde zdjęcie opowiada historię. Żyj prawdą tego powiedzenia w grze Dixit, w której pięknie wykonane obrazy kształtują opowieści, które opowiadacie. Zwycięzca nagrody Spiel des Jahres 2010 za Grę Roku, Dixit może grać z trzema lub sześcioma graczami i jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci, rodziny i przyjaciół oraz wszystkich osób, z którymi dzielisz wspólny język.

W tej grze wyobraźni i twórczej zgadywanki, gracze na zmianę grają w gawędziarza, opowiadając krótką historię opartą na karcie graficznej. Jako Narrator wybierasz kartę z ręki, zagrywasz ją zakrytą i wypowiadasz słowo, frazę lub zdanie reprezentowane przez obrazek. Pozostali grają zakryte kartą z własnej ręki, która najlepiej przedstawia im to, co powiedzieliście. Karty są wymieszane i ujawnione, a każdy z graczy głosuje za obrazem, który według nich zainspirował krótką opowieść narratora.

Jeśli wszyscy gracze poprawnie odgadną kartę narratora, wszyscy oprócz gawędziarza zdobędą dwa punkty. Jeśli tylko kilku graczy zgadnie, to oni i gawędziarz zdobywają trzy punkty. W takim przypadku każdy gracz, łącznie z gawędziarzem, otrzymuje punkt za głos, że ich karta została odebrana, tak aby najbardziej pomysłowe dopasowania pomiędzy obrazami i słowami były nagradzane bez względu na to, kto je zrobił.

Jako gawędziarz, nie chcesz dokładnie opisywać przedmiotów i stworzeń, które widzisz w tych surrealistycznych, fantastycznych obrazach. Chcesz, aby twoje słowa bardziej abstrakcyjnie, a może osobiście, przekazywały to, co sugeruje ten obraz, aby inni gracze mogli być tak kreatywni z kartami, które wybierali, tak jak to robiłeś ze swoimi słowami.
Większość rzadkich wizji

Karty, które znajdziesz w Dixit, zawierają oryginalne dzieła sztuki, które przedstawiają fantastyczne, podobne do snu sytuacje. Żadne zdjęcie nie ma oznaczać żadnej pojedynczej frazy czy idei, ale każda z nich ma wywołać wiele myśli, słów i historii. Znajdziecie pewne znaczenia, które są dla was szczególne na obrazie kobiety grającej wiolonczelę, która wydaje się być jej ciałem. Być może przywołuje pamięć koncertu, w którym ostatnio uczestniczyłeś z innym graczem. A może jeden z pozostałych graczy ma także czarne włosy, brązową sukienkę i cichy uśmiech. Być może to, co najbardziej przyciąga do tej karty, to dzieci wspinające się po barach muzyki, które pochodzą z wiolonczeli.

Pozornie proste obrazy zawierają szczegóły, które mogą oznaczać dowolną liczbę rzeczy. Płonąca świeca, po bliższym przyjrzeniu się, nie produkuje kropli białego wosku, jak podejrzewasz, ale czerwieni. Może to być czerwony wosk, a nawet krew. Czerwień może być kolorem samochodu lub lakieru do paznokci, świeca może wywołać późne noce spędzone na pisaniu, zimową noc, kiedy moc zgasła, lub magię sztuki, którą widzieliście. Nie ma właściwych odpowiedzi podczas gry w Dixit. Jest tylko twoja wyobraźnia.
Jako Light As Tales

Każdy aspekt Dixit ma być lekkomyślny, zachęcać do narracji i inwencji. Zdjęcia na kartach mają inspirować dzieci i dorosłych, być wesołym lub poważnym. Gracze są reprezentowani przez jaskrawo zabarwione drewniane króliki, które przeskakują wokół planszy, zdobywając punkty. Ponieważ podróż jest warta więcej niż wynik, króliki nie mają określonego celu, a gra kończy się po odtworzeniu wszystkich kart.

Jakie historie opowiesz?

Quinns: Zamierzam iść dalej i wsadzić moją widelcową opinię w twoją rzeczywistość ribeye, tutaj.

Paul: To obrzydliwe.

Quinns: Dixit to wielokrotnie nagradzana gra, o której wszyscy powinni wiedzieć. Objawienie uczciwego wobec Boga. To dlatego, że większość gier planszowych testuje logikę, dowcip, a nawet zręczność, Dixit testuje Twoją umiejętność zabawy z wyobraźnią swoich przyjaciół.

Wyobraź sobie, że czytałeś jakąś piękną, surrealistyczną dziecięcą powieść, a grupka miłosnych bohaterów włóczy się do zadymionej tawerny, by napić się … jabłkowego piwa, czy coś. Dixit to gra karciana, w którą zaczną grać, dzięki czemu będziesz szeptał: „Człowieku, dlaczego tak nie jest w prawdziwym życiu”.

Ale Dixit jest tak rzeczywisty, jak to tylko możliwe, i powinieneś dobrze pomyśleć o jego zakupie.

Paul: Wyjaśnijmy. Grasz w Dixita za pomocą sześciu kart, które samolubnie trzymasz blisko klatki piersiowej, jak ręka pokerowa. Brzmi już intrygująco, prawda? Ale wyobraź sobie, że był to wariant pokera opracowany przez Lewisa
Carroll, ponieważ na tych kartach nie ma pisma, żadnych zasad, żadnych klauzul ani wskazówek. Zamiast tego, każdy z nich zawiera niezwykle niezwykły, abstrakcyjny, fantastyczny obraz czegoś, co nie ma sensu.

W swojej turze jesteś „Gawędziarzem” i musisz wymyślić tytuł lub opis jednej z tych kart (lub nawet wiersz, dźwięk, taniec lub cokolwiek innego, co możesz wymyślić), który ogłosisz stół przed umieszczeniem karty zakrytą. Wtedy wszyscy inni wybiorą jedną ze swoich kart graficznych, które mogą pasować do tego opisu, a następnie przetasujesz wszystkie te karty, zanim je ułożysz, aby wszyscy mogli je zobaczyć.

Z wyjątkiem Narratora, wszyscy głosują w sekrecie, co do których uważają, że jest to oryginalna karta Narratora. Zgadywanie poprawnie zdobędzie punkty, podobnie jak inne osoby głosujące na swoją kartę.

Ale musisz być subtelny. Narrator zdobywa punkty tylko wtedy, gdy niektórzy gracze przy stole zgadują poprawnie. Jeśli jesteś zbyt oczywista w swoim opisie lub zbyt rozwlekły, a wszyscy lub nikt nie zgadnie twojej karty, wszyscy otrzymują punkty, gdy nie dostajesz absolutnie nic. Katastrofa. Najlepszy wynik dla Narratora polega na tym, że tylko jeden gracz przy stole zgaduje poprawnie. To rozniesie Cię po torze punktacji, pozostawiając większość twoich przeciwników
w twoim prochu.

Quinns: To cała Dixit. Zasady pasują do pojedynczego arkusza papieru, ale ta gra jest karnawałową przejażdżką dla umysłu. Wyzwanie, jakie stawia przed sobą Dixit – bądź tajemniczy w swoim opisie, ale niezbyt tajemniczy – jest tak zupełnie niepodobne do niczego, co kiedykolwiek musiałeś zrobić wcześniej, a było prawie nudne. Jak rozciąganie mięśnia, o którym nigdy nie wiedziałeś. Tylko że to nie mięsień, to twój mózg, a Dixit lubi rozrywać go jak gruby kawałek toffi.

Ale nagrody za sukces są tak samo ważne. Za każdym razem, gdy oddajesz swój głos poprawnie, nie wyświetlasz zbytniej znajomości zasad i niuansów gry. Jesteś w czyjejś głowie. Gorące gówno!

Podobnie, gdy staniesz się naprawdę sprytny jako Narrator i sprawisz, że twój opis będzie pełnym metaforycznym zdaniem, lub po prostu dziwnym szumem i nikt go nie dostanie, zostaniesz zmiażdżony. Nie tylko zawiodłeś na jakimś mechanicznym poziomie. Nie powiodło ci się na poziomie wyobraźni. Czuje się strasznie jak porażka jako człowiek.

Paul: Żyjemy w specjalnym czasie na gry planszowe. Wielu z nas dorastało z ponurymi przykładami rzucania kostkami i powoli, boleśnie czołgając się po planszy, gdy próbowaliśmy albo zbierać rzeczy, albo prześcignąć wszystkich, doświadczenie, które ma więcej wspólnego z Bożonarodzeniowymi zakupami niż cokolwiek innego.

To fantastyczne, kiedy projektanci gier planszowych próbują eksperymentować z tym, co można osiągnąć, gdy grupa ludzi siedzi przy stole. Nie chodzi tylko o to, że mamy mózgi, osobowości i wyobrażenia. Uwielbiamy używać ich jako broni. Lubimy blefować, oszukiwać i wymykać się nawzajem na nowe sposoby. Lubimy się przystosowywać.

Dixit to jeden z tych wyjątkowych pomysłów na grę, które w pełni wykorzystują ludzki mózg, a jednocześnie ograniczają jego zasady do minimum. W rzeczywistości jest to tak zwodniczo proste, że zdaję sobie sprawę, że powyższe wyjaśnienia dotyczące zasad mogą wydawać się nieco rozczarowujące.

Quinns: Tak. Ale nie można przecenić faktu, że Dixit nie jest tak prosty jak jego zasady. Są różne rodzaje złowieszczych momentów, kiedy patrzysz na rząd obrazów i uświadamiasz sobie, że Millicent wybierze kartę z kotem, by przywołać szczęście! Jest taka przewidywalna. A kiedy próbujesz podążać za wątkiem fabularnym czyjejś wyobraźni, sprawy mogą się szybko ściemniać. Nie jestem pewien, czy mogę wymienić inną grę, która może sprawić, że w swoich sztukach uwzględnisz historię czyjegoś związku, próbując ustalić, czy ich wskazówka dotycząca „Małej wojny” odnosi się do pary, która ma obiad, czy mrówek walczących z mieczem na stosie monet.

W każdym razie, gdy już będziesz trzymał talię przewymiarowanych kart, z którymi Dixit się pojawi, nie ma szans, żebyś był rozczarowany. Dla porównania zobacz, jak duże są karty porównywane ze zwykłą kartą lub zwykłą gruszką.

Dobra robota, Reference Pear!

Paul: O Boże, nie znowu rzecz z Pearla Referencyjnego.

Quinns: Uważaj na usta przed gruszką referencyjną!

Ta talia kart jest emocjonalnie ciężka i fizycznie ciężka. Ciągle wzruszające zdjęcia są rysowane w taki sposób, aby były zarówno szczęśliwe, jak i smutne, przejrzyste i skryte, lub zabawne i ponure.

Dixit mógł po prostu wymknąć się ze snu, by następnego ranka znaleźć go pod czyjąś poduszką. To pozbawione wad i cynizmu. I choć nie jest to coś, co chciałbym grać tak często, jak niektóre z ostrzejszych, bardziej manipulacyjnych dramatycznych lub wspaniałych gier w mojej kolekcji, pudełko Dixit i jego kolorowa zawartość to cudowna rzecz, którą można znaleźć w każdym domu.

Paul: Tak. A jeśli chcesz wprowadzić ludzi do gier planszowych, Dixit jest równie dobry, jak każdy tytuł do wpisu w dziale sprzedaży. Shut Up & Sit Down absolutnie
poleca.

Te utwory są przy okazji króliczkami. Czemu? Dlaczego nie. Bardziej interesujące jest to, że możesz być PINK. Żadna gra nie pozwala ci być różowym. Wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *