Sid Meier’s Railroads!

0

Sid Meier’s Railroads! może nie mieć w swojej nazwie „potentata”, ale wciąż jest bardzo uzależniającą strategią ekonomiczną, którą każdy może czerpać z przyjemności. Niezależnie od twojego sympatii do pociągów, Railroads! to wciągająca i zaskakująco głęboka gra, która pozwala zrobić znacznie więcej, niż położyć tor i oglądać miniaturowe pociągi przejeżdżające po mapie. Możesz łączyć miasta, aby wymieniać towary i przewozić pasażerów, kupować i dostarczać przemysł, grać na giełdzie, licytować nowe technologie i obserwować, jak rozwijają się miasta, dostarczając im towary, które zabiorą je z małych zalewowych miast do kwitnących metropolii. Ale równie złożona i satysfakcjonująca jak budowa imperium kolejowego, rzadko wydaje się zniechęcająca lub nużąca, co jest chyba najlepszą rzeczą, jaką można powiedzieć o grze tego typu.

Istnieje 15 różnych fikcyjnych i historycznych scenariuszy do wyboru w Railroads! Historyczne scenariusze mają miejsce w rzeczywistych lokalizacjach, takich jak Southwest Southwest, Pacific Northwest, Great Britain, France i Germany. Scenariusze te obejmują całą historię kolei, od jej początków w połowie XIX wieku aż do czasów współczesnych. Era wpływa na to, jakie rodzaje silników można kupić, a także ogólną ekonomię. Na przykład, jeśli grasz w którymkolwiek z krajów europejskich w pierwszej połowie XX wieku, będziesz chciał skupić się na przetwarzaniu i wysyłce stali, aby wesprzeć wysiłek wojenny.

W każdym scenariuszu masz zazwyczaj kilka celów do spełnienia. Być może będziesz musiał zrobić coś tak prostego, jak połączyć Liverpool z Manchesterem lub coś nieco bardziej ambitnego, jak zarobić 30 milionów dolarów. Cele są podzielone według epoki, więc zawsze pracujesz w ramach czasowych. W zależności od liczby bramek, które wypełnisz na koniec wyznaczonego czasu, otrzymasz punkty prestiżu i jeden z kilku rankingów, od Traveling Circuis Freak do Prezydenta Stanów Zjednoczonych lub premiera.

Fikcyjne scenariusze są oczywiście nieskrępowane historią, więc są nieco bardziej ubogie. Istnieje szeroko otwarty obszar równinny, na którym twoje trasy są szybkie i tanie w budowie; gigantyczne jezioro, w którym wszystko jest oddzielone rozległymi odcinkami wody, co sprawia, że ​​budowanie jest trudne; oraz ogromny czerwony kontynent w kształcie cyklonu, wzorowany na logo firmy Firaxis. Podobnie jak w scenariuszach historycznych, masz różne cele do wykonania w określonym czasie i możesz je zrealizować lub zignorować je i skupić się tylko na budowaniu potężnego imperium żeglugowego. Zarówno historyczne, jak i fikcyjne scenariusze oferują wiele wyzwań, które sprawiają, że każda z nich jest interesująca, jeśli nie całkowicie wyjątkowa. Możesz także wybrać losowe położenie miast i zasobów, aby mieć pewność, że nigdy nie zagrasz w tym samym scenariuszu dwa razy.

Sid Meier’s Railroads! gra bardzo podobnie do gier Railroad Tycoon, więc jeśli grałeś w te gry, będziesz tutaj jak w domu. Zaczynasz z jednym składem pociągu, zwykle w małym miasteczku. Od tego zależy wyłącznie od ciebie, jak budować swoją kolej. W pobliżu większości miast znajduje się kilka branż, takich jak gospodarstwa zbożowe, bydła, tartaki, kopalnie węgla czy szyb naftowy. Możesz zbudować kolej do tych branż, skonstruować aneks do ładowania pociągów, a następnie kupić silnik i przypisać mu kilka samochodów. Musisz wyznaczyć trasę, którą ma obrać ten pociąg, i możesz usiąść wygodnie i pozwolić, aby pieniądze trafiły do ​​środka.

Aby zmaksymalizować zyski, będziesz chciał w pełni wykorzystać wszystkie zasoby. Aby to zrobić, musisz kupić urządzenia do przetwarzania w każdym mieście, aby otrzymać nie tylko pieniądze na wysyłkę towarów, ale także pieniądze za przetworzenie towarów na użyteczne materiały. Następnie możesz wysłać te materiały do ​​innych miast, aby zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Łącząc miasta i miasteczka za pomocą zasobów, możesz szybko zbudować imperium i tak szybko zacząć zarabiać, że trudno będzie Ci nadążyć.

Ale tak zaangażowana i złożona, jak strategia gospodarcza, wszystko jest bardzo proste. W końcu zbudujesz całe imperium kolei i przemysłu, używając tylko dwóch cegiełek. Jedyne, co musisz w rzeczywistości zbudować, to tory i składy pociągów. Cała reszta jest obsługiwana automatycznie. Miasta wyrastają z plamek na mapie do masywnych miast pełnych wysokich wieżowców, pociągi jeżdżą swoimi drogami jak w zegarku (i dogodnie nigdy się nie psują), a podaż i popyt zmieniają się w zależności od różnych sił ekonomicznych. Jedyne, co musisz zrobić, to kliknąć ścieżkę, przesunąć mysz do miejsca, w którym ma się zakończyć utwór, a następnie ponownie kliknąć przycisk myszy i utwór zostanie natychmiast zbudowany i będzie gotowy do użycia. Rzeczy takie jak mosty i tunele są automatycznie budowane tam, gdzie jest to konieczne, więc jedyne rzeczy, którymi musisz się zająć, to miejsce, w którym chcesz jechać, i rodzaj ładunku, który chcesz przewozić.

Wszystkie pozostałe operacje są obsługiwane przez proste i intuicyjne menu. Wystarczy kilka kliknięć, aby kupić lub sprzedać akcje, rozwinąć nowe zakłady przetwórcze, zmodernizować silniki i magazyny itd. W grze jest również system licytacji. Jeśli grasz w grę wieloosobową i chcesz kupić istniejący zakład przetwórczy, musisz go licytować, więc przed zakupem upewnij się, że masz dużo gotówki. Co jakiś czas nowa opatentowana technologia pojawi się na aukcji. Te technologie mogą zwiększyć Twoje zyski, przyspieszyć pociągi i zmniejszyć koszty konserwacji. Jeśli licytujesz najwyższą cenę po zakończeniu aukcji patentowej, masz 10 lat wyłącznego dostępu do tej nowej technologii, co daje ci znaczącą przewagę nad konkurencją.

Koleje! obsługuje do czterech graczy online lub przez sieć lokalną. Wszystkie scenariusze z gry dla jednego gracza są dostępne w trybie dla wielu graczy i mają te same cele. Możesz grać jako prawdziwy potentat, taki jak J.P. Morgan, George Hudson i James Hill. Zaczynasz od jednej składnicy i musisz zbudować największe imperium, a ostatecznie zarób wystarczająco dużo, by wykupić wszystkich konkurentów. Gry wieloosobowe mogą się rozgrzać, gdy gracze wdają się w licytowanie wojen nad właściwościami i patentami, a wyścig jest pierwszym, który ukończy każdy z celów. Łatwo jest dostać się do gry za pomocą przeglądarki internetowej w grze i chociaż zauważyliśmy pewne opóźnienie w grze wieloosobowej, nie było to w stanie znacząco wpłynąć na grę. Jeśli nie masz możliwości gry przeciwko ludzkim przeciwnikom, możesz zagrać przeciwko komputerowym potentatom. Zwykle sztuczna inteligencja jest wystarczająco inteligentna, aby zapewnić godne szacunku wyzwanie, bez pozornie taniego.

Ta gra wygląda dobrze, ale będziesz musiał zapłacić za wszystkie te szczegóły w zasobach systemowych. Jeśli spróbujesz uruchomić tę grę z minimalnymi wymaganiami systemowymi, będziesz musiał wyłączyć wszystkie efekty wizualne, a nawet wtedy będziesz uderzony częstym spowolnieniem i blokadami. Występują również liczne usterki graficzne, takie jak obcinanie budynków, nachodzące na siebie tunele, drgające pociągi i czasami znikające krajobrazy. Większość tych błędów jest w najgorszym razie nieco denerwująca, ale nadają grze niechlujny wygląd. Jeśli masz komputer z najwyższej półki, będziesz w stanie uzyskać przyzwoitą wydajność w tej grze, a kiedy działa płynnie i nie jest zbyt zagracony, wygląda dobrze. Poziom szczegółowości jest imponujący, a po powiększeniu możesz zobaczyć każdy detal pociągu, budynku i branży. Zobaczysz, jak każda krowa zostaje załadowana do samochodu, obserwuj ludzi młynających o stacji kolejowej, obserwujących nadjeżdżające ogromne lokomotywy, widzących rolników pracujących na polach i tak dalej. Styl wizualny przypomina modelowy zestaw pociągów ze szczegółowymi, ale niezupełnie podobnymi modelami, przedstawiającymi pociągi, miasta i krajobrazy.

Dźwięk w Railroads! jest również szczegółowy. Usłyszysz cały szereg odgłosów lokomotywy, od wyraźnych gwizdów po szum hamulców, gdy silnik wjedzie do zajezdni. Jeśli zbliżysz się do miasta, usłyszysz trochę uroczych melodii pasterskich, które wydają się pasować do tematu, ale fajnie byłoby mieć muzykę w tle dostępną poza miastami.

Sid Meier’s Railroads! zapewnia wygodną równowagę pomiędzy głęboką symulacją ekonomiczną a przystępną, usprawnioną grą budującą imperium. Ludzie, którzy szukają takiego samego poziomu mikro-zarządzania Railroad Tycoon 3, mogą być zawiedzeni tym, jak uproszczone są Koleje! jest, ale wciąż jest tu dużo głębi, aby było warto zobaczyć. Jest to również dobra gra dla osób, które są nowicjuszami w grach w stylu tycoon i chcą zbudować wirtualny model kolei bez obawy o szczegóły zarządzania firmą. Koleje! to gra, do której łatwo się dostać, ale gdy już tam będziesz, będziesz nadal odkrywać nowe poziomy szczegółowości, które pozwolą ci grać przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *