Final Fantasy XIV powróciło do pierwotnego wydania zaledwie kilka tygodni po jego rozpoczęciu. Ostateczna gra Final Fantasy XI na juggernaut była trudna do naśladowania, ale nikt nie przewidział tak spektakularnej porażki. Square Enix wziął na siebie uwagę i wziął na siebie odpowiedzialność i zdecydował się wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych w przeszłości, wydając Final Fantasy XIV: A Realm Reborn jako rodzaj „odrodzenia” dla gry online typu multiplayer. Wykorzystał swój osobisty Phoenix Down, aby wrócić do pełnej rewitalizacji, a wspaniały nowy MMORPG jest teraz tętniącym życiem światem pełnym ciekawych graczy gotowych zagubić się w nim.

Tam, gdzie wcześniej wersja 1.0 Final Fantasy XIV cierpiała z powodu niedostatku treści, A Realm Reborn rozwija się dzięki zupełnie nowemu silnikowi graficznemu, poprawionej rozgrywce i możliwości radzenia sobie z dużo większym obciążeniem serwera niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż wydanie PlayStation 3 było łatwym do przeprowadzenia testem dla nowej i ulepszonej wersji Final Fantasy XIV, wciąż było nękane problemami z użytecznością i problemami z interfejsem, co sprawiało, że było to frustrujące, zwłaszcza jeśli chodzi o prezentację i jakość estetyczną.

Wersja PlayStation 4 rozwiązała niemal wszystkie dotychczasowe problemy z poprzednimi wersjami i może utrzymać swoją pozycję jako towarzysza w edycji na komputery PC, z płynną rozdzielczością 1080p i rywalizującą nawet z najlepszymi obrazami na komputerach PC z najwyższymi ustawieniami wideo. Znacznie poprawiona odległość losowania to jeden z głównych powodów, dla których warto przejść na wersję PS4, ponieważ rozwiązuje ona poprzednie frustracje związane z dotrzymywaniem kroku komendantom na ekranie, a także nadchodzącym wydarzeniom w całym świecie. Znacznie udoskonalony interfejs użytkownika ułatwia śledzenie akcji na ekranie, a jedynie niewielki spadek liczby klatek ma wpływ na ogólne wrażenia. Gdy duże grupy graczy są zebrane w jednym obszarze w tym samym czasie, jest trochę spowolnienia, ale jest ledwo zauważalne, kiedy to się stanie.

Sterownik PS4 jest fantastyczny, z funkcjonalnym mapowaniem kontrolnym i poprzeczką, która pozwala używać klawiszy L2, R2, D-pad i przycisków twarzy do wydawania poleceń podobnych do tego, jak robisz w wersji na PS3. Touchpad został również inteligentnie zaimplementowany; możesz używać go tak, jakby był kursorem myszy do przełączania się między menu i wyborami. Prawdopodobnie najbardziej godnym uwagi i użytecznym dodatkiem do wersji A Realm Reborn na PS4 jest jednak możliwość korzystania z Remote Play z Vita. Przenieś swoją Vita do łóżka, aby się z nią przytulić i uzyskać trochę miażdżenia, co jest spektakularne, jak moment definiujący historię. Jak radosną okazją byłaby możliwość grania w Final Fantasy XI w taki sposób? Remote Play działa pięknie dla FFXIV, tak dobrze, że trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyszłe MMOG PS4, nie uwzględniając opcji.

A co z samą Eorzeą? Świat Final Fantasy XIV jest pełen humoru i pełen skarbów, przerażających bossów i niespodzianek na każdym kroku. Wspaniały filmik przedstawia scenę dla zaawansowanego Imperium Garlean, by zaatakować królestwo Eorzei od północy, podczas gdy państwa-miasta znane jako wielkie firmy łączą się razem, by walczyć z nowym zagrożeniem. Krzywy Garlean Imperial ma jednak inne pomysły dotyczące rozliczania partytury i planuje projekt Meteor, by przywołać księżyc Dalamud, który usuwa wszelkie ślady życia poza tymi na Eorzei.

Gdy Dalamud wpada na Eorzea, Bahamut ucieka z tysięcy lat więzienia i ostatecznie zostaje zapieczętowany przez potężnego uczonego. Uczony wysyła wszystkich dostępnych ocalałych do szczeliny w czasie, i tam właśnie przychodzisz – czekając, aż nadejdzie czas, kiedy będziesz mógł wrócić do domu i przywrócić mu dawną świetność. Chociaż nie jest to narracja, która niesie ze sobą uczucie natychmiastowości na stole, jest na tyle mięsisty, by sprawić, że poczujesz się tak, jakby twoje działania mogły mieć znaczenie.

Głęboka personalizacja postaci to dobrodziejstwo od samego początku, z nowymi rasami do eksperymentowania, klasami do wyrównania się i opcjami, na których można się oprzeć. Jest tak wiele do wyboru, że może stać się onieśmielający. Rozsądnie jest spędzić dobre 15-20 minut na badaniu, która rasa i klasa najlepiej pasują do Twojego stylu gry, zanim zaczniesz się zanurzać.

Do wyboru jest pięć ras: Hyur są podobne do Hume z Final Fantasy XI, a Elezen to wyścig podobny do elfa. Masz Miqo’te, którzy przypominają Mithrę, a Roegadyn to orczy analog, chociaż wyglądają dużo lepiej niż typowy ork. Wreszcie Lalafell, który jest maleńkim, uroczym krasnoludzkim ludem, wyraźnie promuje jakiegoś Tarutaru ze względu na słodycz. Wszystkie te rasy zaczynają się od różnych atrybutów, ale przez końcówkę te wariancje nie mają znaczenia, gdy masz setki punktów w każdej statystyce. W tej grze wyścig jest w większości kosmetyczny – wybór klasy i ewentualna praca to ważniejsze zadania, a zrobienie tego może być trudne, jeśli wskoczysz do niej w ciemno.

Chociaż łatwo jest rozpoznać filarów MMO, takich jak czołgi, DPS i uzdrowiciel, istnieją inne rodzaje klas, w których można się znaleźć, jeśli szukasz czegoś innego. Klasy są podzielone na podzbiory zwane „uczniami”, które są dalej podzielone na określone klasy. Na przykład, możesz wybrać grę Hyur, która pasuje do podzbioru „uczniowie wojny”. Uczniowie wojny to przede wszystkim klasy walczące w zwarciu i dystansowe, takie jak bandyci, gladiatorzy i łucznicy, a uczniowie magicznych cech magików lub arcanistów.

Jest to trochę tępy i dalekie od ekranu wyboru pracy w typowym RPG, szczególnie gdy posypiemy wyraźnie różne prace Final Fantasy. Możesz wybrać zadanie, takie jak wojownik, smok lub biały mag, ale wymagają one odpowiednio wyszkolonych klas. W tym przypadku jest to inny system niż ten, w którym mogą być używane gry Final Fantasy, ale jest to odświeżająca zmiana, nawet jeśli samodzielne wypracowanie zajmuje trochę czasu, jeśli nie skorzystasz z pomocy przewodnika. Na szczęście każda klasa jest powiązana z indywidualnym poziomem doświadczenia, który pozwala na wykonywanie questów skoncentrowanych na klasie i wyrównywanie postaci niezależnie od siebie.

Możesz znaleźć pierwszych 20 do 30 poziomów, które łatwo przebiją się, uderzając o 40 lub 50 punktów. Rzeczy wpadają na miejsce szybko, gdy masz do czynienia z fantastycznymi bossami i zbierania nowych narzędzi. Same lochy są zróżnicowane, ponieważ niektóre zawierają łamigłówki, niektóre wymagają od wyznaczonego czołgu przyjęcia kontroli, prowadząc bossa z dala od bardziej wrażliwych graczy, a wiele z nich jest w połowie drogi, którą możesz pokonać z niewiele więcej niż Twoje najlepsze czary, buffy i walka wręcz. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż pokonanie, na przykład, próba Lewiatana poziomu 50 (nowa w tej aktualizacji) głęboka pod wodą, gdy jesteś bombardowany wodnymi uzbrojeniami i ogromnymi falami pływowymi. Finały Final Fantasy również wyglądają, takie jak Ifrit, Titan i Ultima Weapon, wszystkie masowe wydarzenia, które wymagają sprytu i planowania z twojej strony, a także kompetentni członkowie drużyny, którzy nie są zbytnio wspierani, gdy gra spadnie poza typowe pomiary czołgów i spanków.

W Final Fantasy XIV jest jednak coś więcej niż eksploracja lochów, a to dobrze, ponieważ szlifowanie, by osiągnąć odpowiedni poziom dla bossa X lub questa Y, może stać się męczące, zwłaszcza jeśli grasz solo poprzez questy i wydarzenia z historii. Nie jesteś spadkobiercą, by ciąć króliki i robaki, jak w dawnych czasach gry Final Fantasy XI, ale potrzebujesz cierpliwości i przyjęcia, jeśli chcesz szybko awansować w szeregach.

Zrób sobie przerwę, aby tworzyć przedmioty, jeśli twoja klasa na to pozwala, zbieraj materiały lub poruszaj się po liniach zadań i powtarzalnych przechodniach wybranego zawodu, aby uzyskać codzienny wzrost i zyski pieniężne. Potrzebujesz gotówki w grze, jeśli chcesz skorzystać z jednego z wielu dobrodziejstw, takich jak obudowy graczy, które mogą stać się niebotycznie drogie.

Obudowa to ciekawy nowy dodatek, który jest całkiem niezły, ale jest to satysfakcjonujący system, w którym ty i twoi członkowie gildii będziecie chcieli zainwestować, gdy pieniądze się pojawią. Podobnie jak w prawdziwym życiu, znalezienie odpowiedniego czasu może zająć trochę czasu. niedrogi teren do wybudowania domu, ale po jego ukończeniu i bonusach, dzięki którym punkty i atrybuty zaczną się toczyć dla ciebie i twojej wolnej firmy (czyli gildii), będziesz wdzięczny za inwestycję. To znacznie więcej niż estetyczna aktualizacja; to zupełnie nowe miejsce, które służy wzmocnieniu wrażenia, że ​​nie grasz tylko w grę – grasz rolę. Ogrodnictwo jest dodatkiem do obudowy gracza i jest jedynym sposobem na zdobycie niektórych przedmiotów. Możesz również dodać własną stację rzemieślniczą i umieścić swój własny sklep kupiecki na swojej nieruchomości. Nigdy nie było lepszego czasu na odgrywanie ról w grze „A Realm Reborn”, zwłaszcza, że ​​teraz możesz zostać właścicielem domu do wynajęcia.

Bogactwo treści z poprzednich wydań jest tylko drapaniem powierzchni, z łatkami 2.1 i 2.2, dodającymi mnóstwo poprawek do aktualnej zawartości, a także dodatkowych zadań dla głównej fabuły. Główna linia zadań zostaje przedłużona i zapewnia serię rozgrywki endgame dla tych, którzy aktualnie znajdują się na poziomie poziomu. Dostępne są również nowe zadania poboczne endgame, specyficzne dla dyscyplin graczy, oraz duża liczba zmian pozycji w trakcie gry.

Nie ma tradycyjnego PVP, a czasem grind może stać się żmudny, ale jeśli wciśniesz, znajdziesz ogromną i czarującą obsadę, złożone klasy z mnóstwem interesujących ulepszeń po drodze i przerobiony MMORPG, który łączy nowe i stare elementy aby splatać razem satysfakcjonującą i nowoczesną grę Final Fantasy, która ma swój udział w zaspokajaniu długoletnich fanów franczyzy i entuzjastów MMO. To godne podziwu przeprojektowanie, szczególnie na PlayStation 4, które bardzo dobrze może być uznane za najlepsze miejsce do przeżywania oszałamiającego świata i feerię dodatkowych treści. Nawet jeśli nadal wędrujesz przez Vana’diel, zastanów się nad stworzeniem sobie nowego domu w Eorzei – chętnie byśmy cię mieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *