Jeśli dorastałeś w 16-bitowych grach w Super Nintendo Entertainment System, to prawdopodobnie znasz Final Fantasy II i Final Fantasy III. Były to niektóre z najważniejszych gier fabularnych z początku lat 1990. Zawierały zaskakująco głębokie historie i ciekawe postacie, a także mnóstwo trudnych bitew i wspaniałych prezentacji. W tamtym czasie nie było jednak oczywiste, że istnieje kilka gier Final Fantasy, które pojawiły się pomiędzy nimi a oryginałem 8-bitowych NES. Środkowe dziecko z 16-bitowej ery Final Fantasy wreszcie dotarło do Game Boy Advance, prawie 15 lat po tym, jak wydano ją w Japonii. Gra Final Fantasy V Advance będzie rewelacją dla fanów tej serii. W końcu jest to gra, która wprowadziła wiele wspaniałych koncepcji rozgrywki i stała się widoczna w późniejszych, lepiej znanych grach, takich jak Final Fantasy Tactics, Final Fantasy XI i innych. Rzeczywiście, gra utrzymuje się dobrze nawet według dzisiejszych standardów, oferując długą i wymagającą misję. Będziesz także mógł zatopić zęby w wielu interesujących rozgrywkach.

Ta wersja Final Fantasy V nie jest dokładnym tłumaczeniem oryginału Super Famicom, ponieważ ma być wierną adaptacją z kilkoma kluczowymi ulepszeniami. Na przykład zawiera nowe angielskie tłumaczenie z oryginalnego japońskiego; ta lokalizacja różni się od tej znalezionej w wersji Final Fantasy V zawartej w 1999 r. w Final Fantasy Anthology na PlayStation. Większość dialogu jest ładnie wykonana i udaje się przekazać głównym bohaterom opowieści ich odrębne osobowości. Scenariusz ma zbyt wiele niepotrzebnych prób humorystycznych odniesień do popkultury, ale w większości jest bardzo dobry. Wygląda dokładnie tak, jak można oczekiwać od 16-bitowej gry. Jeśli pamiętasz grę w Final Fantasy II lub III w swojej rozkwicie, ta gra będzie od razu wyglądać znajomo. Podczas gdy niektóre grafiki są dość proste, w głównych bohaterach jest dużo osobowości. Niektóre potwory i inni wrogowie, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, nadal wyglądają świetnie. Final Fantasy V Advance zawiera również zaktualizowaną ścieżkę dźwiękową, która brzmi bardzo wiernie do stylu klasycznych gier w serii – stylu, który Final Fantasy trzymała się nawet w grafice serii szybko ewoluowała. Co więcej, ta wersja gry zawiera nowe treści znalezione później w przygodzie, w szczególności kilka nowych typów zadań dla twoich postaci. Bestiariusz i odtwarzacz muzyki to kilka innych dodatków.

Seria Final Fantasy znana jest z jakości opowiadania, ale jest to dziedzina, w której gra Final Fantasy V Advance nie zachowuje się nadzwyczaj dobrze. Nadal będziesz mieć wiele niespodzianek i kilka niemal rozbrajających emocji, choć założenie jest dość proste. Kiedy kryształ wiatru nagle rozpada się i powoduje, że wiatr na świecie po prostu się zatrzymuje, Księżniczka Lenna Tycoon wyrusza odkryć dokładnie, co się stało. Wkrótce dołączyła do niej poszukiwacz przygód Bartz, starzec o amnezji o imieniu Galuf i zadziorny pirat o imieniu Faris. Ten mało prawdopodobny kwartet szybko zjednoczy się jako zespół, mimo że ma niewiele wspólnego. I razem wyruszają, aby zapobiec rozbiciu innych elementarnych kryształów świata. Ich podróż będzie obejmowała znacznie więcej, niż tylko świat, który znają. Będą podróżować po kraju lądem, morzem i powietrzem, od miasta do miasta i lochu do lochów, w typowo epickiej przygodzie Final Fantasy. Główne postacie na początku nie wydają się takie przyjemne, a aspekty opowieści, które były prawdopodobnie pomysłowe w tamtym czasie, wydają się teraz przewidywalne lub banalne. Jest to jednak bardziej wyrafinowana opowieść niż to, co można znaleźć w większości dzisiejszych gier.

Rozgrywka Final Fantasy V Advance jest najlepszą częścią tego. Jest tak dobry, że nawet w ostatnich rozdziałach serialu jest korzystny. Podczas gdy rozgrywka obfituje w przypadkowe spotkania, które zawsze były powszechne w japońskich grach RPG, twoja zdolność do swobodnego wyboru pomiędzy różnymi rodzajami pracy dla twoich postaci naprawdę otwiera grę i stwarza potencjał dla wielu ciekawych, unikalna taktyka walki. Twoje postacie będą zdobywać nowe rodzaje pracy w trakcie gry. W związku z tym ich zdolność do swobodnego przejścia od, powiedzmy, bycia rycerzem do bycia mnichem, jest uzasadniona w kontekście tej historii.

Trudno powiedzieć wystarczająco dużo dobrych rzeczy o systemie pracy. Na początek daje ci możliwość całkowitego zmienienia mocnych i słabych stron twoich postaci w każdej chwili. Jeśli utkniesz, próbując pokonać szczególnie trudnego bossa, możesz eksperymentować z zupełnie inną taktyką. System pracy oferuje również bardzo ekscytującą odmianę, oferując niemal każdy fajny archetyp, jaki kiedykolwiek widziała seria Final Fantasy. Więc nie utknąłeś tylko w podstawowych klasach, takich jak rycerze, magowie i złodzieje; dostaniecie także berserkerów, mistycznych rycerzy, ninja, samurajów, strażników, dragonów, chemików, mistrzów zwierząt i nie tylko. Niektóre z tych rodzajów pracy wydają się jednak mniej przydatne niż inne, częściowo dlatego, że niektóre z nich lepiej nadają się do wspierania ról, podczas gdy inne świetnie radzą sobie z zadawaniem obrażeń. Ale w końcu fantastycznie jest mieć całą tę różnorodność. Jedną z najlepszych części jest to, że każda postać ma niepowtarzalny wygląd dla każdego z różnych rodzajów pracy. To tak, jakby każda postać miała tę ogromną szafę z zupełnie innymi strojami.

System pracy jest tym lepszy, że zasadniczo daje dwie ścieżki doświadczenia do rozważenia dla każdej postaci. Wszyscy twoi wojownicy stają się silniejsi po zdobyciu doświadczenia po każdym zwycięstwie, ale zdobywają także punkty umiejętności, które są wykorzystywane do odblokowywania nowych mocy do ich obecnej pracy. Każda praca ma własne unikalne umiejętności, z których niektóre są wystarczająco cenne, aby zrekompensować nieodłączne słabości w tych zawodach. Jednak najbardziej intrygujący w tym systemie jest to, że możesz łączyć różne umiejętności z różnymi typami zadań. Rezultatem jest otwarty system rozwoju postaci, który pozwala stworzyć zróżnicowany i potężny skład. Możesz mieć mnicha, który jest zdolny do zadawania ogromnych obrażeń lub rzucania niektórych z najpotężniejszych czarnych zaklęć. Możesz też mieć ninja, którego szybkość nie tylko sprawia, że ​​szybko rozdaje ból, ale także szybko leczy lub ożywia rannych towarzyszy. Możesz też wyposażyć przywoływacza w włócznię Dragona, aby mógł atakować bez kar za tylne szeregi, jednocześnie zachowując magiczną moc do niszczącego ataku obszarowego. Wystarczy powiedzieć, że jest wiele ciekawych możliwości do odkrycia.

Jeśli jest jakiś minus tego systemu, to znaczy, że daje on wiele do myślenia i zarządzania. Gra nie zmusza cię do trzymania się określonych rodzajów pracy, ale oczywiście chcesz je wszystkie zbadać, zanim zdecydujesz się na idealną kombinację. Co więcej, Final Fantasy V Advance może czuć się dość karanie, ponieważ możesz spodziewać się wielu potężnych przeciwników, którzy mogą szybko pokonać twoich bohaterów, a nawet całą drużynę. Na szczęście system walki ma przyjemny, szybki nastrój, ponieważ ta gra pochodzi z epoki, zanim Final Fantasy spowolniło tempo dzięki dużym, ostentacyjnym efektom specjalnym. Jeśli twoja drużyna jest odpowiednio wyposażona, możesz przebijać się przez większość losowych spotkań w ciągu kilku sekund.

Final Fantasy V Advance zawiera funkcję szybkiego zapisywania, która pozwala łatwo podnieść i grać w grę w krótkich odcinkach. Jednak granie trochę po trochu może spowodować, że zapomnisz o tym, co powinieneś robić po powrocie do gry. W przeciwnym razie możesz zapisać swoje postępy na mapie świata lub kluczowych punktach rozrzuconych po lochach. Gra jest dość liniowa, ale świat wydaje się dość ekspansywny. Istnieje również wiele sekretów do odkrywania i ukrytych przedmiotów, aby odkryć na uboczu, jeśli zdecydujesz się zainwestować dodatkowy czas i wysiłek. Mimo że jakość prezentacji z pewnością nie jest zgodna z nowszymi grami Final Fantasy, zdecydowanie gra tu głębia.

Nie ma żadnego dobrego wytłumaczenia, dlaczego Final Fantasy V nigdy nie był wydawany na tych brzegach, ponieważ na pewno byłby równie dobrze przyjęty, jak inne 16-bitowe gry z tej serii. Bądź co bądź, uważaj to za wyraźny przypadek „lepiej późno niż wcale”. Znakiem klasycznym jest to, że można się do niego zbliżyć latami i latami po tym, jak pierwotnie wyszedł i cieszyć się nim, ponieważ wciąż gra świetnie – nie ze względu na nostalgię. Final Fantasy V Advance to taka gra. Pomimo swojej skromnej postury, jak wcześniejsza gra Game Boy Advance, ci, którzy lubią japońskie gry fabularne, nie powinni tego przegapić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *